Grupa 6 - Kolorowe nutki

Marzec 2021

Zajęcia z robotem grupie Kolorowe Nutki

Drugiego marca w naszą grupę odwiedził "Super Doc". Mały, sprytny i sympatyczny robot. Dzięki jego wizycie dzieci miały okazję poznać podstawy kodowania. Praca z robotem utrwaliła znane dzieciom już pojęcia dotyczące orientacji przestrzennej i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dzieci miały okazję wystawić na próbę swoją cierpliwość aby móc pracować z robotem. Kolejka chętnych była bardzo długa :).

Galeria - Zajęcia z robotem grupie Kolorowe Nutki

Tematyka tygodniowa:

1. Żywioły ziemi.
  2. Poznajemy zawody.
  3. Marzec psotnik.
  4. Nadeszła wiosna.
  5. Wielkanoc.

Zadania opiekuńczo-wychowawczo-dydaktyczne

1. Poznanie żywiołów Ziemi oraz ich pozytywnych i negatywnych oddziaływań na naszą planetę. Zainteresowanie dzieci bogactwami naturalnymi Ziemi. Przypomnienie zasad ochrony środowiska naturalnego.
  2. Przybliżenie wiadomości na temat zawodów – poznanie specyfiki pracy krawca, szewca, garncarza, młynarza. Wzbogacenie zasobu słownikowego z tego zakresu. Zainteresowanie dzieci pracą zawodową ich rodziców. Wprowadzenie dzieci w świat techniki – poznanie urządzeń technicznych i sposobów ich wykorzystania. Omówienie zasad bezpieczeństwa dotyczących obsługi urządzeń elektrycznych.
  3. Wprowadzenie wiadomości na temat przedwiośnia: określanie pogody i zjawisk atmosferycznych ( niebo ciemnoszare, zasnute chmurami lub błękitne, płynące obłoki, zmienna pogoda „płatające figle”, coraz wyższa temperatura ). Prowadzenie kalendarza pogody, odczytywanie termometru. Poznanie zwyczajów związanych z odchodzącą zimą i nadchodzącą wiosną.
  4. Obserwowanie wzrostu roślin – uprawa rzeżuchy, natki pietruszki i szczypiorku – prowadzenie kalendarza obserwacji. Przygotowanie do obserwacji wzrostu fasoli.
  5. Doskonalenie umiejętności przeliczania, segregowania, porównywania, dodawania i odejmowania. Stosowanie ze zrozumieniem pojęć określających stosunki przestrzenne.
  6. Systematyczne prowadzenie zabaw z elementami ćwiczeń oddechowych, słuchowych, fonacyjnych, dykcyjnych, artykulacyjnych, usprawniających narządy artykulacyjne.
  7. Prowadzenie ćwiczeń manualnych i grafomotorycznych ze szczególnym zwróceniem uwagi na pisanie szlaczków oraz odwzorowywanie liter i cyfr.
  8. Poznanie zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Interesowanie się radosnymi przeżyciami w rodzinie.

Przygotowanie do nauki czytania i pisania:

Kształtowanie kompetencji matematycznych:

Wiersze

„Marzec”

To marcowi zima w głowie,
to wiosenne harce.
Chce być lutym, albo kwietniem,
byleby nie marcem!

Śniegiem prószy, a po śniegu
deszczem tnie ukośnie.
Czy to wiosna? Czy to zima?
Po prostu przedwiośnie.

Choć z dniem każdym coraz wcześniej
słoneczko rozbłyśnie,
choć z pod śniegu się wychyla