W naszym przedszkolu dziecko znajduje możliwości indywidualnego rozwoju, poznaje swoje prawa, myśli i działa ekologicznie, uczy się żyć i w czystym i zdrowym świecie, zdobywa wiedzę i doświadczenie informatyczne, rozwija aktywność twórczą.Nasze przedszkole jest przedszkolem otwartym na potrzeby dzieci i rodziców.

Kącik specjalistyczny

Zajęcia Logopedyczne

Prowadząca: mgr Beata Lenart.

Ćwiczenia usprawniające narządy mowy.
Wpływ i znaczenie oddychania na prawidłowy rozwój mowy dziecka.
Praktyczne wskazówki dla Rodziców czyli jak stymulować mowę dziecka.
Zabawy językowe rozwijające mowę. Program profilaktyki logopedycznej.
'Widzę, czuję i smakuję'. Zajęcia z wykorzystaniem stymulacji polisensorycznej.

Ćwiczenia usprawniające narządy mowy.

Oddychanie

Warunkiem prawidłowej wymowy głosek jest m. in. odpowiedni poziom sprawności narządów artykulacyjnych: języka, warg, żuchwy i podniebienia miękkiego. Ćwiczenia usprawniające mają na celu wypracowanie zręcznych i celowych ruchów narządów mowy. Dziecko musi mieć wyczucie danego ruchu i położenia poszczególnych artykulatorów. Gimnastykę aparatu mowy najlepiej prowadzić w formie zabawy, aby dziecko odczuwało radość i zadowolenie. Nie krytykujmy, ani nie zmuszajmy do ćwiczeń. Czas trwania i liczbę powtórzeń należy dostosować do indywidualnych potrzeb oraz możliwości dziecka. Bardzo istotne jest, aby były one wykonywane często i systematycznie, oraz aby dziecko miało możliwość obserwowania pracy aparatu mowy w lustrze.

Ćwiczenia warg:

Ćwiczenia żuchwy:

Ćwiczenia języka:

Ćwiczenia podniebienia miękkiego:

Literatura:
A. Balejko: Jak usuwać wady mowy, Orthdruk, Białystok 1992
G. Demel: Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola, WSiP, Warszawa 1994
E. Minczakiewicz: Logopedia, WSiP, Warszawa
E. Sachajska: Uczymy poprawnej wymowy, WSiP, Warszawa 1981
I. Styczek: Logopedia, PWN, Warszawa 1983

Wpływ i znaczenie oddychania na prawidłowy rozwój mowy dziecka.

Oddychanie to podstawowa i niezbędna do życia czynność fizjologiczna. Mówienie jest nierozłącznie związane z oddychaniem. Prawidłowe oddychanie jest warunkiem dobrej wymowy oraz silnego głosu. Inny jest sposób oddychania wtedy gdy milczymy a inny, gdy mówimy. W czasie snu i milczenia oddychamy przez nos, natomiast podczas mówienia i śpiewania przez usta.

Wiele dzieci w wieku przedszkolnym ma problemy z prawidłowym (czyli przez nos) oddychaniem. Dzieci bawiąc się lub śpiąc, mają otwarte usta. Ustny tor przepływu powietrza tzw. nawykowe oddychanie przez usta jest nieprawidłowe i niekorzystne dla rozwoju mowy dziecka.

Niepokojące objawy które może zauważyć każdy rodzic:

Jeżeli zaobserwowaliście któryś z tych objawów należy udać się do laryngologa a jeśli laryngologicznie wszystko jest w porządku do alergologa. Może to bowiem świadczyć o krzywej przegrodzie nosowej, przeroście trzeciego migdałka lub/i migdałków podniebiennych lub alergii.

Dziecko oddychające w nieprawidłowy sposób narażone jest na:

Celem ćwiczeń oddechowych jest:

Wykonując ćwiczenia oddechowe należy pamiętać o kilku zasadach:

Propozycje ćwiczeń oddechowych:

 1. Wdech nosem (usta zamknięte) i wydech ustami.
 2. Wdech ręce do góry, wydech ręce na dół.
 3. Dmuchanie na piórka, paski papieru, kulki z waty, wiatraczek.
 4. Dmuchanie na piłeczkę pingpongową, wyścigi piłeczek.
 5. Wykonanie wdechu (nosem) i dość długiego, powolnego wydechu ustami - dmuchanie na zawieszony na nitce lekki przedmiot (krążek z papieru kolorowego, wata, gąbeczka, folia) tak, aby jak najdłużej utrzymać go w oddaleniu.
 6. Chuchanie na zmarznięte ręce.
 7. Dmuchanie przez rurkę włożoną do wody „bulgotanie”, można bawić się w „gotowanie wody” lub „sztorm na morzu”. Raz dziecko dmucha lekko, raz mocno.
 8. Nadmuchiwanie balonika, piłki.
 9. Gra na trąbce, organkach, flecie.
 10. Puszczanie baniek mydlanych.
 11. Zdmuchiwanie kropli deszczu, piórek, listków w czasie spacerów.
 12. Gotowanie obiadu – rozdmuchiwanie w naczyniu chrupek, ryżu, kaszy, pociętej gąbki, kawałków styropianu.
 13. Dmuchanie na płomień świecy – długo i delikatnie tak by tańczył oraz mocno i krótko by zgasł.
 14. Naśladowanie śmiechu różnych osób: staruszki: che- che- che,, kobiety – wesołe cha- cha- cha, mężczyzny – rubaszne ho- ho- ho, dziewczynki – piskliwe, chichotliwe chi- chi- chi.
 15. Oddychanie przeponowo – brzuszne: dziecko leży na plecach na łóżku. Na brzuszku kładziemy mu misia. Dziecko nabiera powietrze nosem do brzucha (nie do klatki piersiowej)-miś musi się unieść, wypuszcza powietrze ustami-miś opada. Kiedy dziecko nauczy się oddychać w ten sposób na leżąco, można przejść do siedzenia i stania. Podczas wydychania powietrza może wymawiać samogłoski, lub głoskę s lub f- jeśli są dobrze wymawiane.

Ćwiczenia połączone z wypowiadaniem pojedynczych głosek, słów

 1. Wdech krótki, na wydechu dziecko wymawia samogłoskę „a”, jak najdłużej na tym samym tonie, potem kolejne samogłoski: e, u, i, o, np. kołysanie lalki aaa, płacz dziecka uuu, syrena iii.
 2. Naśladowanie lokomotywy – wydmuchiwanie „nadmiaru pary” – ffff.
 3. Naśladowanie balonika – wypuszczanie powietrza z jednoczesnym odgłosem „sssss”.
 4. Naśladowanie syreny – „ eu-eu- eu”, „ au-au-au” – na jednym wydechu.
 5. Wydłużanie fazy wydechowej: wdech i wydech nosem, w czasie wydechu mruczy - mówi długo spółgłoskę „m”.

Ćwiczenia z zatrzymaniem powietrza po zrobieniu wdechu:

 1. Przy wdechu dziecko podnosi przy pomocy rurki fragment obrazka, zatrzymuje powietrze, przy wydechu kładzie go w odpowiednie miejsce.
 2. Przenoszenie za pomocą słomki białych kropek na kapelusz muchomora, kropek na skrzydełka biedronki itp.

Wszystkim Dzieciom i Rodzicom życzę dobrej zabawy i miłego, wspólnie spędzonego czasu podczas ćwiczeń oddechowych!

Literatura:
1. A. Jopkiewicz, E. Suliga: Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania”, Radom - Kielce 2005
2. B. Mackiewicz: „Znaczenie oddychania przez nos dla morfo-czynnościowego kształtowania się jamy ustnej”, W-wa 1992.
3. M. Mieszkowicz: „Oddychanie dziecka warunkiem jego życia i rozwoju” www.poradnik-logopedyczny.pl
4. A . Walencik –Topiłko: „Głos jako narzędzie. Materiały do ćwiczeń emisji głosu dla osób pracujących głosem i nad głosem”, Gdańsk 2009.

Praktyczne wskazówki dla Rodziców czyli jak stymulować mowę dziecka.

Wszelkie czynności mające na celu stymulowanie rozwoju mowy powinny mieć formę zabawy i być przede wszystkim przyjemnością dla dziecka. Nie zmuszajmy dziecka, jeśli nie jest gotowe na ćwiczenia z mówienia, natomiast za wszelkie próby i najmniejszy sukces powinniśmy dziecko pochwalić.

 1. Róbcie z dzieckiem ćwiczenia usprawniające pracę narządów artykulacyjnych.
  Parskanie jak konik, następnie kląskanie językiem.
  Cmokanie.
  Kotek ziewa (naśladowanie ziewania), oblizuje wąsy (ruch językiem wokół warg),myje ząbki (przesuwa językiem po zębach górnych i dolnych).
 2. Naśladujcie odgłosy otoczenia.
  Odgłosy wydawane przez zwierzęta:
  Kotek mruczy: mmmmm,
  Wąż syczy: sssssss
  Pszczoła bzyczy: bzz bzz
  Dźwięki pojazdów:
  Straż pożarna jedzie – eee ooo eee ooo (z przesadną artykulacją samogłosek – wargi rozciągają się, a następnie ściągają)
  Samolot leci: uuuuu (dzióbek z warg) i ląduje iiiiiiiiii (szeroki uśmiech)
  Pociąg jedzie: fu fu fu (górne zęby dotykają dolnej wargi)
  Wyrażenia dźwiękonaśladowcze są bardzo ważnym etapem w rozwoju mowy. W trakcie ich wypowiadania dziecko utrwala sobie głoski oraz uczy się łączyć sylaby, np. be be, pa pa. Jeśli dziecko ma trudności z wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi zacznij od tych, które zbudowane są z samogłosek (aaaa, iiiiii, uuuuu, ooooo). Można nimi nazwać emocje, odgłosy zwierząt i otoczenia. Później przejdź do wyrażeń zawierających spółgłoski, które pojawiają się w mowie dziecka najwcześniej – p, b, m (pa, ba, ma). Z czasem można zacząć łączyć sylaby (pa pa, mama).
 3. Patrzcie na dziecko kiedy do niego mówicie oraz kiedy oczekujecie od niego odpowiedzi.
  W ten sposób dziecko ćwiczy kontakt wzrokowy z rozmówcą i ma okazję do obserwacji pracy artykulatorów.
 4. Róbcie dziecku tzw. KĄPIEL SŁOWNĄ – opowiadajcie o tym co robicie, co dzieje się wokół. Niech mowa towarzyszy spacerom, zakupom, codziennym czynnościom. Mówcie powoli, używając prostych słów. Wasza wypowiedź musi być dla dziecka zrozumiała, a dzięki intonacji i gestykulacji – barwna i interesująca.
 5. Mama je jabłko. Jabłko jest czerwone i słodkie. Zobacz.
  Teraz założymy czapkę. Czapka jest zielona i miękka. Ma pompon.
  Umyj buzię. Gdzie masz buzię? Pokaż.
 6. Pokazujcie dziecku przedmioty codziennego użytku, z którymi często ma kontakt. Opisujcie dokładnie co to jest; do czego służy; jaki ma kolor i kształt.
 7. Oglądajcie wspólnie z dzieckiem obrazki. Wskazujcie na różne przedmioty, nazywajcie je, opisujcie.
 8. Zadawajcie dziecku krótkie proste pytania prowokujące do mówienia np. Kto to? Gdzie jest lala? Jest mała czy duża? Jest smutna, czy wesoła? Itp. Jeśli dziecko nie odpowiada, sam udziel odpowiedzi. Nigdy jednak nie należy od razu odpowiadać za dziecko. Trzeba dać mu szansę, aby się zastanowiło i spokojnie odpowiedziało.
 9. Chwalcie dziecko za każdy przejaw aktywności werbalnej. Dostrzegaj każde, nawet najmniejsze osiągnięcie, nagradzając je pochwałą. Dołóż wszelkich starań, aby rozmowa była dla dziecka przyjemnością.
 10. Opowiadajcie i czytajcie dziecku bajki.
  Warto poświęcić 15-30 min dziennie na przeczytanie lub opowiedzenie dziecku bajeczki. To nie tylko rozwija wyobraźnię, lecz także poszerza zasób słownictwa, uczy koncentracji uwagi i daje dziecku poczucie bliskości.
 11. Dbajcie o poprawność swoich wypowiedzi. Nie posługujcie się językiem dziecka. Nie spieszczajcie nadmiernie form. Nie nazywajcie przedmiotów, czynności lub osób w taki sam sposób jak dziecko. Pamiętajcie, że dziecko naśladuje właśnie Was!
 12. Śpiewajcie z dzieckiem. Mówcie wierszyki, wyliczanki Jest to ćwiczenie językowe, rytmiczne, a zarazem terapeutyczne.
  Piosenki, wierszyki i wyliczanki rymują się, a dzięki swej melodyjności są łatwe do zapamiętania.
 13. Rysujcie z dzieckiem. Mów co kreślimy – np. teraz rysujemy kotka; to jest głowa, a tu są oczy, nos, itd. Zachęcajcie dziecko do wypowiedzi podczas rysowania. Można także łączyć rymowanki z rysowaniem:
  np. „Kółka, kółko i kreseczka
  tu laseczka, tam laseczka.
  Widzi młody, widzi stary
  że nam wyszły…okulary!”
 14. Bawcie się razem z dzieckiem. Odgrywajcie różne role podczas zabawy np. lekarz, sprzedawca itp. Zabawy tematyczne rozwijają wyobraźnię, uczą naprzemienności ról, zasad zachowania w określonych sytuacjach komunikacyjnych oraz poszerzają zasób słownictwa dziecka.
 15. Sprawdzaj czy dziecko rozumie Twoje polecenia.
  Polecenia powinny być proste i dotyczyć czynności lub przedmiotów, które są dziecku bliskie.
  Daj misia.
  Przynieś buty.
  Połóż piłkę na krześle.
 16. Nie wyręczajcie dziecka w mówieniu. Jeśli dziecko ma trudność z wypowiedzeniem wyrazu, pozwól mu spokojnie dokończyć, po czym powiedz ten wyraz jeszcze raz poprawnie.
 17. Nie poprawiajcie każdego słowa i każdej niegramatycznej wypowiedzi dziecka. To może wywołać zniechęcenie do mówienia.
 18. Nie wymagajcie od dziecka, aby wymawiało głoski, na które fizjologicznie nie jest jeszcze gotowe. Może to doprowadzić do deformacji głoski.

Terapią logopedyczną objęte są dzieci z zaburzeniami mowy. Zajęcia prowadzone są indywidualnie lub w małych grupach do 4 osób. Czas trwania zajęć 30 min. Podczas ćwiczeń logopedycznych dzieci usprawniają motorykę narządów artykulacyjnych, poprawiają wydolność oddechową, poszerzają zasób słownictwa, doskonalą umiejętność budowy zdań, poprawiają płynność mówienia, uczą się artykulacji prawidłowych wzorców głosek oraz komunikowania pozawerbalnego.Zabawy językowe rozwijające mowę. Program profilaktyki logopedycznej.

Od września 2021 r. we wszystkich oddziałach przedszkolnych prowadzone są grupowe zajęcia logopedyczne. Wiek przedszkolny jest najważniejszym i decydującym okresem kształtowania i rozwijania mowy dziecka. Na tym etapie należy zadbać o stymulowanie i usprawnianie prawidłowego rozwoju mowy oraz korygowanie powstałych zaburzeń. Dopóki mowa kształtuje się, można ją modyfikować, usprawniać i wpływać na jej rozwój. Dzieci uczęszczające do przedszkola stanowią zróżnicowaną pod względem rozwoju mowy grupę. Jedne zaczynają mówić wcześniej, inne znacznie później i wolniej przyswajają sobie poszczególne głoski. Podstawową formą nauki dzieci w wielu przedszkolnym jest zabawa, która stanowi „najdoskonalszy sposób uczenia się, rozwijania i doskonalenia mowy”. Grupowe zajęcia logopedyczne, połączone z zabawą przyniosą wiele korzyści wszystkim dzieciom zarówno tym, których mowa odbiega od normy, jak i tym u których mowa rozwija się prawidłowo.

Wrzesień 2021r.
Temat zajęć: 'Co pomaga nam poprawnie mówić?'

W czasie zajęć dzieci dowiedziały się, że dla prawidłowej wymowy ważne są sprawne narządy mowy, dobry słuch i prawidłowe oddychanie. Słuchając bajki logopedycznej o „Języczku Podróżniczku” usprawniały artykulatory, wdrażały się do koncentrowania na bodźcach słuchowych - rozpoznawały odgłosy wytwarzane przez gazety oraz różnicowały oddychanie nosem i ustami.


Październik 2021r.
Temat zajęć: 'Jesienne rytmy'

Tematem przewodnim zajęć była jesienna pogoda. Dzieci opowiadały o zmianach jakie zaobserwowały jesienią w pogodzie, ilustrowały dźwięki deszczu ciałem, wystukiwały i wyklaskiwały rytmy układane z liści i kasztanów. Losując ćwiczenia z „Logopedycznej sakiewki skarbów” usprawniały aparat artykulacyjny, dmuchając na papierowe listki wzmacniały i wydłużały wydech.


Listopad 2021r.
Temat zajęć: 'Zabawy ze zwierzętami'

W oparciu o historyjkę obrazkową dzieci zapoznały się z przygodą misia, który podczas jesiennej wyprawy, na swojej drodze, spotykał różne zwierzątka i zjawiska przyrodnicze. Dzieci miały za zadanie naśladować ich odgłosy, mimikę i ruch. Dzięki takim ćwiczeniom logopedycznym usprawniały motorykę artykulacyjną, kształtowały prawidłowy tor oddechowy, rozwijały słuch fonematyczny i ćwiczyły mowę opowieściową. Dodatkową atrakcją była zabawa z kolorowymi piórkami i bańkami.


Grudzień 2021r.
Temat zajęć: 'Święty Mikołaj i jego pomocnicy'

Grudniowe zajęcia to oczywiście spotkanie z wyczekiwanym przez wszystkich św. Mikołajem. Dzieci, naśladując minki robione prze Mikołaja, usprawniały narządy mowy, doskonaliły umiejętność właściwej odmiany rzeczowników, karmiąc niecodziennego gościa różnymi smakołykami i obdarowując prezentami członków rodziny. Wzmacniały i wydłużały fazę wydechową dmuchając na papierowe śnieżynki.'Widzę, czuję i smakuję'. Zajęcia z wykorzystaniem stymulacji polisensorycznej.

Od września 2021r. w grupie 5 „Wisienki” prowadzone są zajęcia z wykorzystaniem stymulacji polisensorycznej. Celem zajęć jest pobudzenie wszystkich zmysłów dziecka: dotyku, wzroku, słuchu, węchu i smaku za pomocą bodźców odmiennych dla każdej pory roku, aby podkreślać zmiany zachodzące w przyrodzie. Badając otoczenie za pośrednictwem zmysłów, dziecko pobudza ciekawość, doświadcza i kształtuje wyobrażenie o najbliższym środowisku.

Wrzesień 2021r.
Temat zajęć: 'Dary jesieni'

Dary jesieni posłużyły dzieciom do pobudzenia wszystkich zmysłów. Dzieci nazywały kolory, określały wielkość, ilość i kształt: żołędzi, kasztanów i liści. Wykorzystując zmysł smaku i węchu rozpoznawały jesienne owoce i warzywa.


Październik 2021r.
Temat zajęć: 'Święto dyni'

Dzieci poznały różne rodzaje dyni: duże, małe, chropowate i gładkie. Porównywały ich wagę, wielkość, kolor i fakturę. Ustawiały dynie od największej do najmniejszej. Następnie oglądały wnętrze dyni: dotykały i wąchały. Zmysł smaku pobudziła degustacja bułeczek dyniowych i pestek dyni. Atrakcją ruchową była pomarańczowa ścieżka sensoryczna i zabawa z pomarańczowymi balonami, łączona z wyliczanką.


Listopad 2021r.
Temat zajęć: 'Hokus- pokus - Andrzejki'

W oparciu o wierszyk dzieci ćwiczyły uwagę i pamięć słuchową – miały za zadanie zapamiętać zaklęcie i składniki magicznej mikstury. Wykorzystując zmysł dotyku dzieci rozpoznawały rzeczy o różnych fakturach i kształcie ukryte w worku. Zabawa muzyczno-plastyczna stymulowała zmysł słuchu i dotyku.


Grudzień 2021r.
Temat zajęć: 'Świąteczne zapachy'

Boże Narodzenie obfituje w zapachy oraz inne doznania sensoryczne dla naszych Dzieci. Niezwykły nastrój zbliżających się Świąt podkreśliły świecące się zapachowe świeczki w kloszach z pomarańczy. Zmysł węchu pobudziły wąchane przez dzieci zapachy przypraw: cynamonu, goździków, kardamonu, kakao, olejku pomarańczowego. Zabawa pachnącą ciastoliną - piernikoliną, i ozdoby choinkowe z pomarańczy wykonane przez dzieci, były przyjemną stymulacją dotykową. Zmysł smaku pobudziła rozgrzewająca herbatka z przyprawami i aromatyczne pierniki.


ZamknijTa strona używa pliku COOKIE z zapisanym identyfikatorem sesji użytkownika w celu optymalizacji. Strona korzysta także z plików COOKIE systemu Google Analytics w celach statystycznych. Żadne wrażliwe dane nie są zbierane. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu.