W naszym przedszkolu dziecko znajduje możliwości indywidualnego rozwoju, poznaje swoje prawa, myśli i działa ekologicznie, uczy się żyć i w czystym i zdrowym świecie, zdobywa wiedzę i doświadczenie informatyczne, rozwija aktywność twórczą.Nasze przedszkole jest przedszkolem otwartym na potrzeby dzieci i rodziców.

Kącik specjalistyczny

Metoda W. Sherborne

Zajęcia prowadzone metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne

Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne jest bardzo prosta, naturalna i atrakcyjna dla dzieci ponieważ polega na zabawie ruchowej. Ćwiczenia ruchowe są źródłem odczuwania przyjemnych doznań płynących z własnego ciała oraz ogólnej radości. Dziecko dzięki temu zaczyna mieć zaufanie do siebie, zyskuje też poczucie bezpieczeństwa.

Ćwiczenia są radosną zabawą dla dzieci. Początek zajęć to ćwiczenia, które dają poczucie bezpieczeństwa i oparcia. Podczas zajęć uczymy się używania siły i delikatności. Utrzymujemy kontakt wzrokowy. Naprzemiennie ćwiczymy dynamicznie i relaksacyjnie, bez rywalizacji i współzawodnictwa. Każdy ma prawo odnieść sukces. W zajęciach biorą udział rodzice, co sprawia wszystkim dużo radości.

Kim była Weronika Sherborne?
Nauczycielką wychowania fizycznego i fizjoterapeutką. Mieszkała i pracowała w Wielkiej Brytanii. Wypracowała system ćwiczeń z dziećmi znany pod nazwą Developmental Movement czyli Ruch Rozwijający.
Podstawowe założenia metody to rozwijanie przez ruch:

 1. świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego,
 2. świadomości przestrzeni i działania w niej,
 3. dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu.

W metodzie wyróżnia się cztery grupy ćwiczeń:

 1. ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała,
 2. ćwiczenia pomagające zdobyć pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu,
 3. ćwiczenia ułatwiające nawiązywanie kontaktu i współpracy z partnerem i grupą,
 4. ćwiczenia twórcze.

Korzyści wynikające z uczestnictwa w zajęciach:

 1. dziecko czuje się dobrze we własnym ciele i umie nad nim panować,
 2. poznaje siebie, swoje możliwości i ograniczenia,
 3. uczy się współdziałania z partnerem,
 4. rozwija poczucie bezpieczeństwa i zaufania do drugiego człowieka,
 5. kształtuje orientację w przestrzeni, świadomość własnego ciała,
 6. rozwija motorykę dużą,
 7. zajęcia są doskonałą okazją do rozładowania energii,
 8. uwalnia się z ciała napięcie nerwowe, rozładowany zostaje stres,
 9. wyzwalają się swobodne zachowania, które przekładają się na rozwój aktywności i kreatywności.

Zajęcia odbywają się w każdą środę o godz. 15.00. Prowadzone są przez p. Beatę Lenart i p. Jolantę Widomską- Bis.

ZamknijTa strona używa pliku COOKIE z zapisanym identyfikatorem sesji użytkownika w celu optymalizacji. Strona korzysta także z plików COOKIE systemu Google Analytics w celach statystycznych. Żadne wrażliwe dane nie są zbierane. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu.