Kącik specjalistyczny

mgr Dorota Skrzat
mgr Grażyna Iracka

Główny cel zajęć

Celem głównym zajęć jest usprawnianie motoryki małej, dostarczanie wrażeń dotykowych oraz doskonalenie umiejętności w zakresie samoobsługi.

Program Terapii Ręki zakłada usprawnianie motoryki małej poprzez tworzenie procesu oddziaływań terapeutycznych zgodnych z potrzebami dzieci i dostosowanych do ich funkcjonowania zarówno poznawczego jak i ruchowego. Ćwiczenia realizowane wg Programu Terapii Ręki rozwijają sprawność ruchową dłoni dziecka, umiejętność chwytu oraz koordynację pomiędzy dłońmi, która jest niezbędna do wykonywania wielu czynności.

Zgodnie z założeniami PTR ręka spełnia swoje funkcje wówczas, gdy wszystkie jej elementy składowe (kości, stawy i mięśnie) działają prawidłowo oraz zachowana jest ich wielostronna współpraca. W związku z tym podczas usprawniania ręki (terapii ręki) postrzegana jest ona całościowo.

Schemat zajęć

Zajęcia z zakresu Terapii Ręki prowadzone są wg następującego schematu:

1. Powitanie.
  2. Stymulacja proprioceptywna (czucia głębokiego).
  3. Seria ćwiczeń rozmachowych – jest to grupa ćwiczeń, która angażuje przede wszystkim obręcz braków oraz buduje centralną stabilizację ciała.
  4. Seria ćwiczeń manualnych – są to ćwiczenia, w których nacisk położony jest na angażowanie w prace przede wszystkim stawu łokciowego i nadgarstka.
  5. Seria ćwiczeń precyzyjnych – jest to grupa ćwiczeń angażująca przede wszystkim dłonie.
  6. Relaks.
  7. Pożegnanie.

Efekty terapii

Dzięki starannie dobranym ćwiczeniom i masażom zwiększamy:

• sprawność ruchową całej kończyny górnej,
  • sprawność manipulacyjną dłoni,
  • umiejętność chwytu,
  • koordynację pomiędzy dłońmi, W efekcie daje nam to dużą niezależność w czynnościach codziennej samoobsługi.