W naszym przedszkolu dziecko znajduje możliwości indywidualnego rozwoju, poznaje swoje prawa, myśli i działa ekologicznie, uczy się żyć i w czystym i zdrowym świecie, zdobywa wiedzę i doświadczenie informatyczne, rozwija aktywność twórczą.Nasze przedszkole jest przedszkolem otwartym na potrzeby dzieci i rodziców.

Kącik specjalistyczny

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Alfabet Logopedyczny”

Nasze przedszkole bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Alfabet Logopedyczny”. Głównym celem Projektu jest dbanie o właściwą stymulację rozwoju mowy oraz wdrażanie profilaktyki logopedycznej.

Projekt jest realizowany w pięciu grupach:
Kreciki, Mali odkrywcy, Kolorowe nutki, Malinki, Tropiciele.

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Alfabet Logopedyczny” - plakat

Cele szczegółowe projektu


Sprawozdania z realizacji projektu

Kwiecień 2024

W kwietniu dzieci wykonały następujące zadania projektowe:

1. Opowiadanie logopedyczne

Zadanie: dzieci słuchają opowiadania pt. „Przygoda Konika Lolka” czytanego przez prowadzącego i wykonują zawarte w nim ćwiczenia.

Cel: rozwijanie słuchu fonemowego oraz usprawnianie narządów mowy.

Alfabet Logopedyczny - Jajko Alfabet Logopedyczny - Jajko Alfabet Logopedyczny - Jajko Alfabet Logopedyczny - Jajko Alfabet Logopedyczny - Jajko Alfabet Logopedyczny - Jajko Alfabet Logopedyczny - Jajko Alfabet Logopedyczny - Jajko Alfabet Logopedyczny - Jajko Alfabet Logopedyczny - Jajko

2. Zgadywanki słuchowe

Zadanie: zadaniem dzieci jest rozpoznawanie dźwięków wydawanych przez zwierzęta, puszczanych z odtwarzacza multimedialnego.

Cel: ćwiczenie percepcji słuchowej.

Alfabet Logopedyczny - Magiczne pudełko Alfabet Logopedyczny - Magiczne pudełko Alfabet Logopedyczny - Magiczne pudełko Alfabet Logopedyczny - Magiczne pudełko Alfabet Logopedyczny - Magiczne pudełko Alfabet Logopedyczny - Magiczne pudełko Alfabet Logopedyczny - Magiczne pudełko Alfabet Logopedyczny - Jajko Alfabet Logopedyczny - Jajko Alfabet Logopedyczny - Jajko

Marzec 2024

W marcu dzieci wykonały następujące zadania projektowe:

1. Jajko

Zadanie: w grupach młodszych „Kreciki” i „Mali odkrywcy” dzieci nauczyły się krótkiej rymowanki, zwracając uwagę na odpowiednią regulację powietrza podczas recytacji, oraz wyrazistą artykulację. W grupach starszych: „Kolorowe nutki”, „Malinki”, „Tropiciele” dzieci mówiły rymowankę na jednym wydechu. Stopniowo wydłużaliśmy frazę dodając kolejne elementy rymowanki.

Cel: ćwiczenie oddechowe, wydłużające fazę wydechu oraz usprawniające pamięć słuchową.

Alfabet Logopedyczny - Jajko Alfabet Logopedyczny - Jajko Alfabet Logopedyczny - Jajko Alfabet Logopedyczny - Jajko Alfabet Logopedyczny - Jajko Alfabet Logopedyczny - Jajko Alfabet Logopedyczny - Jajko Alfabet Logopedyczny - Jajko Alfabet Logopedyczny - Jajko Alfabet Logopedyczny - Jajko

2. Magiczne pudełko

Zadanie: w magicznym pudełku znajdują się różne przedmioty. Zadaniem dzieci jest wylosowanie jednej rzeczy i zaprezentowanie odgłosu wydawanego przez tą rzecz. np. nożyczki - ciach, ciach; zegarek - tik, tak; konik – kląskanie.

Cel: ćwiczenie dźwiękonaśladowcze usprawniające pracę narządów mowy.

Alfabet Logopedyczny - Magiczne pudełko Alfabet Logopedyczny - Magiczne pudełko Alfabet Logopedyczny - Magiczne pudełko Alfabet Logopedyczny - Magiczne pudełko Alfabet Logopedyczny - Magiczne pudełko Alfabet Logopedyczny - Magiczne pudełko Alfabet Logopedyczny - Magiczne pudełko

Luty 2024

W lutym dzieci wykonały następujące zadania projektowe:

1. Kostka

Zadanie: dzieci rzucają kolejno kostką, odnajdują zadania wg liczby oczek. i wspólnie wykonują wylosowane ćwiczenie artykulacyjne.

Cel: usprawnienie motoryki narządów artykulacyjnych.

Alfabet Logopedyczny - Kostka Alfabet Logopedyczny - Kostka Alfabet Logopedyczny - Kostka Alfabet Logopedyczny - Kostka Alfabet Logopedyczny - Kostka Alfabet Logopedyczny - Kostka Alfabet Logopedyczny - Kostka Alfabet Logopedyczny - Kostka Alfabet Logopedyczny - Kostka Alfabet Logopedyczny - Kostka

2. Pokaż jak…

Zadanie: dzieci losują karteczki z zadaniem do zaprezentowania. Prowadzący odczytuje hasło, a dziecko pokazuje jak wykonuje daną czynność. Np. „Pokaż jak… wąchasz kwiaty”.

Cel: usprawnianie narządów mowy i zachęcanie do aktywności w zabawie.

Alfabet Logopedyczny - Pokaż jak… Alfabet Logopedyczny - Pokaż jak… Alfabet Logopedyczny - Pokaż jak… Alfabet Logopedyczny - Pokaż jak… Alfabet Logopedyczny - Pokaż jak… Alfabet Logopedyczny - Pokaż jak… Alfabet Logopedyczny - Pokaż jak… Alfabet Logopedyczny - Pokaż jak… Alfabet Logopedyczny - Pokaż jak… Alfabet Logopedyczny - Pokaż jak…

Styczeń 2024

W styczniu dzieci wykonały następujące zadania projektowe:

1. Gimnastyka buzi i języka

Zadanie: podczas gry w memory, której celem jest odnalezienie par obrazków, dzieci wykonywały ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne.

Cel: usprawnienie narządów artykulacyjnych, rozwijanie koncentracji.

Alfabet Logopedyczny - Gimnastyka buzi i języka Alfabet Logopedyczny - Gimnastyka buzi i języka Alfabet Logopedyczny - Gimnastyka buzi i języka Alfabet Logopedyczny - Gimnastyka buzi i języka Alfabet Logopedyczny - Gimnastyka buzi i języka Alfabet Logopedyczny - Gimnastyka buzi i języka Alfabet Logopedyczny - Gimnastyka buzi i języka Alfabet Logopedyczny - Gimnastyka buzi i języka Alfabet Logopedyczny - Gimnastyka buzi i języka Alfabet Logopedyczny - Gimnastyka buzi i języka

2. L – la, la, la

Zadanie: dzieci śpiewały melodię znanej im piosenki, zastępując teks sylabą: „la, la, la”.

Cel: ćwiczenie aparatu artykulacyjnego oraz pionizacji języka.

Alfabet Logopedyczny - La, la, la Alfabet Logopedyczny - La, la, la Alfabet Logopedyczny - La, la, la Alfabet Logopedyczny - La, la, la Alfabet Logopedyczny - La, la, la Alfabet Logopedyczny - La, la, la Alfabet Logopedyczny - La, la, la Alfabet Logopedyczny - La, la, la Alfabet Logopedyczny - La, la, la

Grudzień 2023

W grudniu dzieci zrealizowały kolejne dwa zadania projektowe:

1. Długi wąż

Zadanie: dzieci syczą jak wąż jednocześnie obrysowując palcem jego kształt.

Cel: kształtowanie prawidłowego toru oddechowego, usprawnienie czynności artykulacyjnych, doskonalenie motoryki małej.

Alfabet Logopedyczny - Długi wąż Alfabet Logopedyczny - Długi wąż Alfabet Logopedyczny - Długi wąż Alfabet Logopedyczny - Długi wąż Alfabet Logopedyczny - Długi wąż Alfabet Logopedyczny - Długi wąż Alfabet Logopedyczny - Długi wąż Alfabet Logopedyczny - Długi wąż Alfabet Logopedyczny - Długi wąż Alfabet Logopedyczny - Długi wąż

2. Historyjka logopedyczna - „Święta Bożego Narodzenia u Pana Języczka”

Zadanie: dzieci słuchając treści historyjki opowiadanej przez dorosłego wykonują ćwiczenia usprawniające narządy mowy.

Cel: rozwijanie słuchu fonemowego oraz usprawnianie narządów mowy.

Alfabet Logopedyczny - Święta Bożego Narodzenia u Pana Języczka Alfabet Logopedyczny - Święta Bożego Narodzenia u Pana Języczka Alfabet Logopedyczny - Święta Bożego Narodzenia u Pana Języczka Alfabet Logopedyczny - Święta Bożego Narodzenia u Pana Języczka Alfabet Logopedyczny - Święta Bożego Narodzenia u Pana Języczka Alfabet Logopedyczny - Święta Bożego Narodzenia u Pana Języczka Alfabet Logopedyczny - Święta Bożego Narodzenia u Pana Języczka Alfabet Logopedyczny - Święta Bożego Narodzenia u Pana Języczka Alfabet Logopedyczny - Święta Bożego Narodzenia u Pana Języczka Alfabet Logopedyczny - Święta Bożego Narodzenia u Pana Języczka

Listopad 2023

W listopadzie dzieci wykonały dwa zadania projektowe:

1. Ale plama

Zadanie: rozdmuchiwanie kleksa z farby za pomocą słomki.

Cel: wydłużenie fazy wydechowej, usprawnianie aparatu oddechowego.

Alfabet Logopedyczny - Ale plama Alfabet Logopedyczny - Ale plama Alfabet Logopedyczny - Ale plama Alfabet Logopedyczny - Ale plama Alfabet Logopedyczny - Ale plama Alfabet Logopedyczny - Ale plama Alfabet Logopedyczny - Ale plama Alfabet Logopedyczny - Ale plama Alfabet Logopedyczny - Ale plama Alfabet Logopedyczny - Ale plama

2. Biedronka

Zadanie: przenoszenie kółek-kropek za pomocą powietrza wdychanego/wciąganego przez słomkę.

Cel: wydłużenie fazy wydechowej, usprawnianie aparatu oddechowego.

Alfabet Logopedyczny - Biedronka Alfabet Logopedyczny - Biedronka Alfabet Logopedyczny - Biedronka Alfabet Logopedyczny - Biedronka Alfabet Logopedyczny - Biedronka Alfabet Logopedyczny - Biedronka Alfabet Logopedyczny - Biedronka Alfabet Logopedyczny - Biedronka Alfabet Logopedyczny - Biedronka

Październik 2023

W październiku dzieci wykonały dwa zadania projektowe:

1. Fryzjer

Zadanie: cięcie kartki w celu stworzenia włosów narysowanej postaci oraz dmuchanie by wprawić je w ruch.

Cel: wydłużanie fazy oddechowej, kształtowanie prawidłowego toru oddechowego.

Alfabet Logopedyczny - Fryzjer Alfabet Logopedyczny - Fryzjer Alfabet Logopedyczny - Fryzjer Alfabet Logopedyczny - Fryzjer Alfabet Logopedyczny - Fryzjer Alfabet Logopedyczny - Fryzjer Alfabet Logopedyczny - Fryzjer Alfabet Logopedyczny - Fryzjer Alfabet Logopedyczny - Fryzjer Alfabet Logopedyczny - Fryzjer

2. Celinka

Zadanie: powtarzanie i wyrażanie ruchem onomatopei, kolorowanie obrazka.

Cel: rozwijanie sprawności aparatu mowy.

Alfabet Logopedyczny - Celinka Alfabet Logopedyczny - Celinka Alfabet Logopedyczny - Celinka Alfabet Logopedyczny - Celinka Alfabet Logopedyczny - Celinka Alfabet Logopedyczny - Celinka Alfabet Logopedyczny - Celinka Alfabet Logopedyczny - Celinka Alfabet Logopedyczny - Celinka Alfabet Logopedyczny - Celinka

ZamknijTa strona używa pliku COOKIE z zapisanym identyfikatorem sesji użytkownika w celu optymalizacji. Strona korzysta także z plików COOKIE systemu Google Analytics w celach statystycznych. Żadne wrażliwe dane nie są zbierane. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu.