Kącik specjalistyczny
Interdyscyplinarny Projekt Edukacyjny „Migowy dla dzieci”
W naszym przedszkolu jest realizowany Interdyscyplinarny Projekt Edukacyjny „Migowy dla dzieci”, w którym biorą udział trzy oddziały przedszkolne:
- gr. V Cytrynki
- gr. III Malinki
- gr. II Kolorowe nutki
Projekt będzie realizowany od 15 października 2022 r. do 31 maja 2023 r. Na naszej stronie będziemy na bieżąco zamieszczać relacje z jego realizacji.
Sprawozdanie z realizacji Modułu III
Podczas lutowego spotkania z językiem migowym dzieci z grup: Cytrynki, Malinki i Kolorowe nutki uczestniczyły w zajęciach, których motywem przewodnim była piosenka „A ja lubię luty”.
Nauka piosenki „A ja lubię luty” przebiegała stopniowo. Dzieci poznawały piosenkę słuchając jej podczas różnych aktywności w ciągu dnia: śniadanie, zabawa. Następnie śpiewały melodię, wstukiwały rytm a także tańczyły. Ostatnim etapem była nauka tekstu piosenki wraz z ze znakami migowymi. Zabawa z piosenką „A ja lubię luty” była inspiracją do wielu różnorodnych aktywności rozwijających wyobraźnię muzyczną dzieci, jednocześnie doskonałym ćwiczeniem doskonalącym pamięć słuchową, słuch muzyczny i poczucie rytmu. Organizatorem Projektu jest MiguMig – zabawy z językiem migowym. Ekspertem Modułu III była pani Magdalena Maduaka z profilu Jazzowanki.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z językiem migowym, które odbędzie się na przełomie kwietnia i maja.
Sprawozdanie z realizacji Modułu II
W grudniu i styczniu dzieci z grup: Cytrynki, Malinki i Kolorowe nutki kontynuowały naukę języka migowego w ramach Interdyscyplinarnego Projektu Edukacyjnego – „Migowy dla dzieci”. Organizatorem Projektu jest MiguMig – zabawy z językiem migowym. Dzieci zrealizowały Moduł II Projektu, którego ekspertem była pani Agnieszka Kaproń Terapia dzieci z wadą słuchu.
Zimowa przygoda z językiem migowym to nauka znaków migowych związanych ze Świętami i zimą: bałwan, choinka, Mikołaj, prezent, bombka, które dzieci poznały oglądając filmik. Przedszkolaki utrwalały poznane znaki podczas różnorodnych aktywności. W trakcie zabaw słuchowych i słuchowo-ruchowych ćwiczyły uwagę słuchową odpowiednio reagując na dźwięki. Podczas zabaw matematycznych przeliczały i nazywały kolory bombek, ilość usłyszanych dźwięków. Dzieci doskonale pamiętały znaki poznane na poprzednich zajęciach: nazywały emocje dopasowując miny Mikołajowi, oraz migały kolory bombek.
Kolejne spotkanie z językiem migowym i realizacja Modułu III w ramach Interdyscyplinarnego Projektu Edukacyjnego –„Migowy dla dzieci” już w lutym i marcu.
Sprawozdanie z realizacji Modułu I
W październiku i listopadzie dzieci z grup: Cytrynki, Malinki i Kolorowe nutki rozpoczęły przygodę z językiem migowym w ramach Interdyscyplinarnego Projektu Edukacyjnego – „Migowy dla dzieci”. Organizatorem Projektu jest MiguMig – zabawy z językiem migowym. Dzieci zrealizowały Moduł I Projektu, którego ekspertem była pani Dobrosława Horbacz Paluszkowe Rozśpiewanki.
Podczas pierwszego spotkania przedszkolaki obejrzały bajkę „Kolorowa piłeczka” i nauczyły się migać nazwy kolorów: biały, pomarańczowy, fioletowy, zielony, niebieski, czerwony, żółty. Dzieci utrwalały umiejętność nazwania kolorów migając kolory piłek, którymi się bawiły, dopasowując kolor karteczek i woreczków oraz wykonując eksperyment „burza kolorów” wykorzystując barwniki, mleko i cukierki M&M’s.
Drugie spotkanie z językiem migowym to nauka nazw emocji, które towarzyszyły bohaterom opowiadania - kolorowym piłeczkom: szczęśliwy, smutny, zaskoczony, radosny, zdenerwowany, wesoły. Przedszkolaki utrwalały umiejętność nazywania emocji poprzez grupowanie obrazków wyrażających pozytywne i negatywne emocje, nazywanie - miganie różnych min demonstrowanych przez nauczyciela i dzieci, oraz w zabawie ruchowej.
To była wspaniała przygoda i zabawa dla dzieci. Kolejne spotkanie z językiem migowym i realizacja Modułu II w ramach Interdyscyplinarnego Projektu Edukacyjnego –„Migowy dla dzieci” już w grudniu i styczniu.