O naszym przedszkolu

Program własny Kolorowe Wtorki

Program 'Kolorowe Wtorki'

Autor: mgr Ewa Nowak

Program „Kolorowe wtorki” to wspaniała kolorowa zabawa dla najmłodszych, podczas której w łatwy, ciekawy i barwny sposób poznają ogromny świat. Najmłodsze dzieci ciągle potrzebują wsparcia procesów integracji sensorycznej, stąd program opiera się głównie na zmysłach. Realizacja tego programu zaspokoi dziecięce potrzeby oraz zachęci do myślenia, porównywania, uruchomi wyobraźnię w barwnym świecie.

Program prowadzony będzie jeden raz w miesiącu (wtorek) w grupie Małych odkrywców (4 latki) przez cały rok. Każdy z dziesięciu tematów realizowany będzie w czasie zalecanym w podstawie programowej wychowania przedszkolnego - "dwie piąte czasu nauczyciel może dowolnie zagospodarować".

Zajęcia polegać będą na wprowadzeniu nowoczesnych metod zabawowych, twórczych w grupie, z elementami eksperymentowania, badania, odkrywania, obserwowania, doświadczania i przeżywania. Naczelną ideą programu jest umożliwienie dzieciom poznawania otaczającej je rzeczywistości w jak najszerszym i możliwie wszechstronnym wymiarze w oparciu o wybrany kolor. Każdemu miesiącu została dopasowana jedna, charakterystyczna dla niego barwa. Na takiej podstawie do koloru zostały dobrane tematy z którymi wiąże się dany dzień działań w grupie. Program umożliwia dziecku zdobycie wiedzy na różnych poziomach rozwoju.

Program autorski „Kolorowe wtorki” jest zgodny z celami wychowania przedszkolnego zawartymi w podstawie programowej. Pozwoli on dostarczyć dzieciom możliwości samodzielnego doświadczania, badania i eksperymentowania z wykorzystaniem atrakcyjnych środków dydaktycznych.

Głównym celem jest podniesienie jakości pracy przedszkola w zakresie stosowania nowoczesnych metod zabawowych twórczych z elementami doświadczania, obserwowania, czy eksperymentowania. Pomoże to zapewnić dzieciom lepsze szanse edukacyjne poprzez wpieranie ich ciekawości, aktywności i podejmowanych prób samodzielności - Przedszkolak - jako sprawca. Istotne staje się również odkrywanie zewnętrznego świata oraz poznawanie ludzi i miejsc, a także własnych emocji, co ułatwi dzieciom późniejszy start na kolejnych etapach edukacji.

Cele szczegółowe:

Zadaniem nauczyciela będzie stworzenie przedszkolakom odpowiednich warunków do wspólnych, integrujących zabaw twórczych oraz warunków do zabawy/ nauki poprzez różne formy poznawania dla wszystkich dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych.

Program własny Kolorowe Wtorki