O naszym przedszkolu

Rytmika

W naszym przedszkolu rytmika prowadzona jest przez nauczycieli wychowania przedszkolnego. Organizowana jest w każdej grupie wiekowej. Podczas zajęć realizujemy różne formy aktywności muzycznych i ruchowych, takie jak np. śpiew, taniec, słuchanie muzyki, naukę gry na instrumentach czy improwizację. Zajęcia są prowadzone w twórczej atmosferze, a ich poziom jest dostosowany do wieku i możliwości percepcyjnych dzieci.

Rytmika kształtuje kulturę muzyczną i słuch dzieci. To różnego rodzaju ćwiczenia muzyczno-ruchowe, wspierające rozwój intelektualny, fizyczny i emocjonalny. Zajęcia rytmiczne uczą koncentracji, poprawiają pamięć, zachęcają do aktywności ruchowej, mają korzystny wpływ na motorykę i orientację przestrzenną u dzieci. Dają im także solidne podstawy do podjęcia nauki w szkole, ponieważ kształtują umiejętności językowe oraz matematyczne.

Rytmika ma celu umuzykalnianie przedszkolaków, rozwijanie poczucia rytmu, naukę reagowania ruchem na zmiany tempa, dynamiki, rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej.

Zajęcia rytmiki potrafią dodać energii i wprawić w dobry nastrój, ale również wyciszyć i uspokoić. Uczestnicząc w nich, dzieci przy bezpośrednim kontakcie z muzyką, rozwijają się wielokierunkowo.

Rytmika ma wszechstronny wpływ na ogólny rozwój dzieci w wieku przedszkolnym. Dzięki niej uczą się one interpretować muzykę, dając tym samym podstawy do umiejętności przeżywania piękna i sztuki, które mogą później rozwijać. Na zajęciach rytmicznych dzieci zdobywają podstawowe wiadomości o świecie, kształtują swoją osobowość twórczą, stają się otwartymi, wrażliwymi ludźmi.

Najważniejsze zalety rytmiki: