O naszym przedszkolu
Program własny Terapeutyczna Rola Bajki i Baśni
Program własny 'Terapeutyczna Rola Bajki i Baśni'
Autor: mgr Olga Bartyska
Program ‘Terapeutyczna rola bajki i baśni’ jest niezwykle ważny i potrzebny szczególnie w życiu dziecka w wieku przedszkolnym, ponieważ znajduje się w szczególnym okresie życia, któremu towarzyszy dynamiczny rozwój w każdej ze sfer poczynając od sfery fizycznej, poprzez emocjonalną, społeczną i poznawczą. Przyczynia się to do faktu, że małemu dziecku nierzadko trudno jest odnaleźć się w otaczającej je rzeczywistości i poradzić sobie z zachodzącymi w jego życiu zmianami i rosnącymi wymaganiami. Stąd też przedszkolak lubi uciekać w świat wyobraźni i fantazji, który jest specyficzny dla świata przedstawionego w bajkach i baśniach. Literatura tym samym jest przestrzenią w której dziecko odnajduje sposób na relaks, rozwiązywanie swoich problemów, wyjaśnianie niepewności, czerpanie wiedzy. Książka pełni w życiu dziecka w wieku przedszkolnym ogromną rolę, która nie może być pomijana. Literatura sprzyja rozwojowi przedszkolaka, ale jest dla niego również wartościowym źródłem norm, postaw, strategii rozwiązywania problemów, bodźców motywacyjnych i kształtujących tożsamość i osobowość.
Program realizowany będzie raz w miesiącu przez cały rok. Zajęcia polegać będą na czytaniu bajek i baśni, analizowaniu problemu, odgrywaniu scenek i oglądaniu teatrzyków. Ma to na celu redukcje lęków, radzenie sobie z trudnymi sytuacjami i emocjami, a także nieśmiałością i problemami natury społecznej. Należy mieć na uwadze, że okres przedszkolny to to czas niezwykle istotny z perspektywy budowania strategii radzenia sobie ze strachem, stresem, lękiem i problemami. Z uwagi na to wsparcie jakiego dostarcza bajka terapeutyczna jest niezwykle istotne. Dziecko w wieku przedszkolnym nie potrafi jeszcze bezpośrednio werbalizować i nazywać swoich problemów, ma ono problem z określeniem źródła lęków i niepokojów, co z kolei przysparza mu trudności z ich rozpoznawaniem. Stąd też przedszkolak chętnie angażuje się w czytanie bajek i baśni, w których ma możliwość odnaleźć bohatera, borykającego się z podobnymi emocjami, uczuciami problemami. Pozwala mu to zrozumieć jak można radzić sobie z trudnymi sytuacjami, a przede wszystkim, że jest to możliwe i dotyczy wielu innych osób.
Program ‘Terapeutyczna rola bajki i baśni w życiu dziecka w wieku przedszkolnym’ został przygotowany zgodnie z Podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Program zawiera poniższe treści kształcenia oraz przewidziane rezultaty pracy dydaktyczno wychowawczej w zakresie kształtowania sfery emocjonalnej dzieci w wieku przedszkolnym.
Głównym celem jest wspomaganie rozwoju emocjonalnego i społecznego dzieci. Redukcja lęków i pomoc w radzeniu sobie trudnymi emocjami. Kształtowanie pozytywnych wzorców i zachowań.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Uwrażliwienie na krzywdę i niesprawiedliwość.
- Kształtowanie samooceny oraz poczucia własnej wartości.
- Ukazywanie, iż dobro i sprawiedliwość są ważniejsze od zła.
- Rozwijanie i wzbogacanie wewnętrzne dziecka.
- Pozwalanie zrozumieć czym jest odpowiedzialność i obowiązki.
- Pomaganie dziecku w odkryciu własnej tożsamości.
- Motywowanie do aktywnej postawy dziecka wobec trudności i wiary we własne siły.
- Uczenie interpretacji tekstu.
- Rozwijanie języka, pamięci, koncentracji, myślenia, uwagi rozumowania przyczynowo- skutkowego.
- Zrozumienie swoich trudności i zastosowanie strategii radzenia sobie z nimi.
Układ treści programowej ma charakter otwarty, jego treści mogą być rozszerzane w zależności od zainteresowań dzieci, inwencji nauczyciela oraz warunków i środków dydaktycznych jakimi dysponuje przedszkole. Wprowadzanie i utrwalanie treści programu będzie odbywać się w ciągu całego roku szkolnego. Dostosowany jest do specyfiki przedszkola, otaczającego środowiska i możliwości dzieci.