O naszym przedszkolu
Program własny Mały przedszkolak dba o zdrowie
Program własny 'Mały przedszkolak dba o zdrowie'
Autor: mgr Ewa Nowak
Zdrowie jest jedną z największych wartości człowieka, zatem aktywne postawy wobec zdrowia muszą być kształtowane u dzieci od wczesnego dzieciństwa, kiedy to kształtują się obecne i późniejsze działania każdego człowieka. O zdrowie należy dbać, trzeba je szanować i ciągle pomnażać swój potencjał zdrowotny. Stąd też edukacja ma za zadanie wzmacniać i pomnażać zdrowie oraz wskazywać, że jest ono wartością wpływającą na jakość życia człowieka oraz dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne i społeczne.
Głównym zadaniem realizowanego programu jest zdobycie wiadomości o zdrowiu, uwrażliwienie dziecka na potrzeby własnego organizmu, przygotowanie dziecka do tego, aby było niezależnym i twórczym obywatelem.
Treści opracowanego programu edukacji prozdrowotnej dotyczą czterech podstawowych zakresów, czyli: zdrowia, bezpieczeństwa, higieny i aktywności ruchowej. Taki zakres treści realizowany w perspektywie dwóch lat powinien doprowadzić u dzieci do przyswojenia bogatej wiedzy z dziedziny zdrowia, ukształtowania w nich postaw prozdrowotnych oraz prawidłowych nawyków higieniczno – zdrowotnych. Zwracając przedszkolakom uwagę na to, co zdrowe i bezpieczne, nauczy się ich dbania o swoje dobre samopoczucie psychiczne, fizyczne i społeczne. Zdrowie psychiczne i fizyczne ma bowiem wysoce istotny wpływ na powodzenie w nauce przedszkolnej, a później szkolnej, a także determinuje jego dalszy rozwój.
Program edukacji zdrowotnej zawiera określone cele, treści programowe oraz przewidywane rezultaty pracy wychowawczo – dydaktycznej w zakresie kształtowania postaw zdrowotnych dzieci w wieku przedszkolnym. Dostosowany jest do specyfiki przedszkola, otaczającego środowiska i możliwości dzieci. Zadania skupiają się wokół pięciu obszarów:
- Higiena osobista i otoczenia
- Bezpieczeństwo i pierwsza pomoc
- Ruch w życiu człowieka
- Zdrowe odżywianie
- Zdrowie psychospołeczne i edukacja do życia w rodzinie
CELE PROGRAMU
CEL GŁÓWNY:.- Umożliwienie dzieciom twórczego i aktywnego udziału w procesie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia.
- Wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dziecka w tym umiejętność dbania o własne zdrowie, higienę i bezpieczeństwo.
- Kształtowanie nawyków higienicznych i zachowań prozdrowotnych oraz przygotowanie do mądrego współuczestnictwa ze środowiskiem.
- Rozbudzenie zainteresowań dzieci zdrowiem własnym i innych ludzi.
- Doskonalenie sprawności ruchowej i fizycznej wychowanków z zastosowaniem metod aktywizujących.
- Uświadomienie potrzeby racjonalnego żywienia oraz kształtowanie i rozwijanie zdrowych nawyków żywieniowych
- Propagowanie zdrowego stylu życia..
- Wdrażanie dzieci do przyswajania sobie właściwych nawyków higienicznych, żywieniowych oraz bezpieczeństwa na co dzień.
- Kształtowanie umiejętności zapobiegania i radzenia sobie w sytuacjach trudnych, bezpieczeństwo w życiu codziennym.
- Wyposażenie w podstawowe wiadomości dotyczące zdrowia, zapoznanie z tym co sprzyja a co zagraża zdrowiu.
- Ukazanie wartości zdrowia jako potencjału, którym dysponujemy - korzystanie z opieki zdrowotnej.
- Wdrażanie do czynnego wypoczynku.
- Kształtowanie umiejętności dostrzegania potrzeb osób niepełnosprawnych i chorych.
- Kształtowanie właściwej postawy wobec opieki zdrowotnej i działań profilaktycznych.