O naszym przedszkolu
Program adaptacyjny
Program adaptacyjny „Do przedszkola idę śmiało”
Autor: mgr Ewa Nowak
Program adaptacyjny „Do przedszkola idę śmiało” jest działaniem pedagogicznym, które sprzyja rozładowaniu negatywnych doznań dziecka wywołanych gwałtownym rozstaniem z rodzicami i brakiem wiedzy o nowym środowisku.
Program adaptacyjny „Do przedszkola idę śmiało” oparty na wiedzy o rozwoju dziecka, określa system wzajemnych oddziaływań pedagogicznych oraz organizacyjnych przedszkola i rodziny, w celu stworzenia dzieciom pomocy w zaadaptowaniu się w nowym środowisku przedszkolnym.
Programem objęte są wszystkie dzieci, które po raz pierwszy idą do przedszkola, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci 3 - letnich.
Program opracowano zgodnie z Podstawią Programową Wychowania Przedszkolnego.
Zadania:
- określenie rodzaju działalności pedagogicznej oraz organizacyjnej przedszkola i rodziny, aby ułatwić dzieciom przestąpienie przedszkolnego progu bez stresu i napięcia emocjonalnego.
- stworzenie sytuacji sprzyjających poznawaniu przez dziecko placówki i personelu przedszkola, uczenie nawiązywania bliskiego i serdecznego kontaktu z innymi.
- łagodzenie trudności adaptacyjnych i zaspokajanie potrzeby bezpieczeństwa, uczenie sposobów radzenia sobie z własnymi emocjami, właściwego reagowania na przejawy emocji innych oraz kontrolowania zachowań.
Cel główny programu:
- Ułatwienie dzieciom wejścia w nowe środowisko, jakim dla nich jest przedszkole.
Cele ogólne:
- zaspokojenie potrzeby poczucia bezpieczeństwa podczas adaptacji do przedszkola.
- eliminowanie stresu adaptacyjnego.
Cele szczegółowe:
- ułatwienie dzieciom startu przedszkolnego,
- obniżenie lęku dzieci przed rozstaniem z rodzicami, a także obniżenie lęku rodziców związanego z koniecznością oddania dziecka pod opiekę personelu przedszkola,
- skrócenie czasu adaptacji dziecka do przedszkola,
- motywowanie dzieci i rodziców do podejmowania działań i zachowań służących integracji ze środowiskiem przedszkolnym,
- uświadomienie rodzicom potrzeb emocjonalnych dziecka oraz ich roli w przyczynieniu się do łatwiejszej adaptacji dzieci
- nawiązywanie bliskiego kontaktu w relacjach: nauczyciel – dziecko, nauczyciel - rodzic