Grupa 5 - Poziomki

JESIENNE ZABAWY POZIOMEK NA PLACU PRZEDSZKOLNYM

Jesień to pora roku charakteryzująca się między innymi bogatą kolorystyką liści, obfitująca w różne dary typu: kasztany, żołędzie, warzywa, owoce. Ta pora roku to idealny czas zabaw na przedszkolnym placu zabaw, bo przecież każdy przedszkolak potrzebuje zaspokojenia własnej potrzeby ruchu. Pod koniec października Poziomki wzajemnie integrowały się podczas wspólnych zabaw na placu zabaw, robiły bukiety z kolorowych liści, rozwijały swoją wrażliwość sensoryczną podczas zabaw z liśćmi.

POZIOMKI ROBIĄ PACYNKI

29 października 2020 roku Poziomki rozwijały swoją wyobraźnię dziecięcą, sprawność manualną swoich rąk i koordynację wzrokowo- ruchową podczas wykonywania pacynek. Dzieci robiły pacynki przy użyciu skarpetek, mazaków i wielu ozdób typu: naklejki ukazujące oczy, kolorowe kuleczki na nos itp. Poziomki nie tylko bardzo zaangażowały się w wykonanie powyższego zadania, ale również chętnie wcielały się między sobą w role małych aktorów posługując się zrobionymi przez siebie pacynkami.

JESIEŃ W PARKU I W OGRODZIE

W dniach 19-23 października 2020 roku Poziomki uczestniczyły w zajęciach dotyczących aktualnej pory roku- jesieni. Dzieci utrwaliły sobie wiedzę na temat charakterystycznych cech jesieni, jej darów, wzbogaciły swój słownik czynny i bierny w zakresie znajomości drzew liściastych, iglastych, znajomości podstawowych grzybów (borowik, kurka, muchomor). Poziomki wykonały także pracę plastyczną z wykorzystaniem zebranych przez nauczyciela liści klonu, a także chętnie brały udział w zajęciach umuzykalniających dotyczących jesieni.

BEZPIECZNA DROGA DO PRZEDSZKOLA

W dniach od piątego do dziewiątego października 2020 roku Poziomki poznawały podstawowe zasady ruchu drogowego, uczyły się, jak bezpiecznie dojść do przedszkola. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach- poznały sygnalizator świetlny, przechodziły przez przejście dla pieszych (specjalna mata edukacyjna), poznały podstawowe znaki drogowe.

ZAJĘCIA GIMNASTYCZNE W GRUPIE POZIOMEK

7 października 2020 roku Poziomki aktywnie uczestniczyły w zajęciach ruchowych, bardzo chętnie wykonywały poszczególne aktywności ruchowe. Dzieci rozwijały motorykę dużą, doskonaliły umiejętność ćwiczenia w parach i w grupie, obniżały napięcie mięśniowe organizmu.

Czego uczymy się we październiku w grupie pięciolatków i sześciolatków?

Tydzień 1: Ja i moja rodzina.

Tydzień 2: Bezpieczna droga do przedszkola.

Tydzień 3: Jesień w parku i w ogrodzie.

Tydzień 4: Pobaw się ze mną.

Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze

Dziecko:

Piosenka na miesiąc październik:

„Święto dyni” słowa M. Mazan

Gdy przyjdzie jesień, wtedy na grządkach
Złocą się dynie jak małe słonka.
Ref. Dynia, dynia, dynia ma okrągły brzuszek
Złota jak słoneczko, słodka jak pączuszek.
Dynia, dynia, dynia jest pomarańczowa
I jak słonko świeci, gdy się słonko chowa.

Z dyni zrobimy ciasta i dżemy
A nawet lampion, jeśli umiemy.
Ref. Dynia, dynia, dynia ma okrągły brzuszek
Złota jak słoneczko, słodka jak pączuszek.
Dynia, dynia, dynia jest pomarańczowa
I jak słonko świeci, gdy się słonko chowa.

Wiersz na miesiąc październik:

„Deszczowy smok” D. Gellner

O! Smok deszczowy wylazł z rynny!
Ten- a nie – tamten.
Ten- a nie inny.
Deszczowym krokiem, deszczowym skokiem
Pędzi mrugając deszczowym okiem.
- Dajcie mi- wrzeszczy- jakąś kałużę!
To się w kałuży cały zanurzę!
O! Już jest w wodzie!
Kicha i prycha.
Niech się nikt więcej tutaj nie wpycha!
Tu moja głowa, tam moja pięta.
Cała kałuża jest już zajęta!

1. Listopad 2020
  2. Wrzesień 2020