Nasze grupy
Grupa V - Wisienki
Luty 2022
WISIENKI W KRAINIE DINOZAURÓW
Dnia 28 lutego dzieci z grupy Wisienki przeniosły się w pradawne czasy, świętując Dzień Dinozaura. Przedszkolaki poznały historię dinozaurów, dowiedziały się jak wyglądały, czym się żywiły oraz jak wyginęły. Na podstawie ilustracji nauczyciel zapoznał dzieci z nazwami dinozaurów. W naszej sali pojawiły się tyranozaury, triceratopsy, diplodoki, pterodaktyle itp. Następnie dzieci klasyfikowały dinozaury na większe i mniejsze, mięsożerne i roślinożerne, dopasowywały figurkę przestrzenną do obrazka, przeliczały do 10. Wiele radości wywołało wśród dzieci wykonanie makiety przedstawiającej krainę dinozaurów. Dzieci tworzyły ją same wykorzystując materiały i modele samodzielnie zrobionych dinozaurów .Wśród dzieci wywiązała się nić wspólnego działania. Był to dzień, który na pewno wzbogacił wiedzę przedszkolaków, ale także dostarczył im dużą dawkę radosnych wrażeń.
TŁUSTY CZWARTEK W GRUPIE WISIENEK
24 lutego w naszej grupie obchodziliśmy tłusty czwartek. Podczas zajęć dzieci poznały tradycje i obrzędy związane z tym świętem. Odbyły się również zabawy muzyczno – ruchowe, konstrukcyjne oraz zajęcia plastyczne. Przedszkolaki zrobiły z papieru fantastyczne donaty. Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci pączków. Gdy nadeszła pora podwieczorku dzieci z wielkim apetytem zajadały się pączkami z dżemem. Powyższe działania były doskonałym sposobem, aby w ciekawy sposób tworzyć okazje do poznawania i kultywowania zwyczajów i tradycji polskiej.
Światowy Dzień Kota w grupie Wisienek
17 lutego obchodziliśmy w grupie święto kociaków. Zajęcia rozpoczęliśmy utrwaleniem liter znajdujących się w napisie Dzień Kota. Następnie dzieci oglądały ilustracje przedstawiające różne koty domowe i dzikie, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Nie zabrakło również wesołych zabaw, takich jak: koci spacerek, zabawy ruchowe przy piosenkach o kotach, „kocie masażyki”, rozwiązywanie zagadek – „Z jakiej bajki jest ten kot?”, naśladowanie kocich czynności: picie mleka , miauczenie, drapanie. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną pt. "Wymarzony kotek", która znalazła miejsce w grupowej galerii.
Walentynki w grupie Wisienek
Walentynki to wyjątkowy dzień, który świętowany jest nie tylko przez dorosłych, ale również dzieci. Dla najmłodszych stanowi symbol przyjaźni, relacji międzyludzkich i radości wspólnego przebywania. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się kim był św. Walenty , poznały tradycję obchodzenia tego święta w Polsce, a także podczas burzy mózgów odpowiadały na pytanie: Co to jest MIŁOŚĆ, jak i do kogo ją okazujemy? Dzieci uczestniczyły w różnych zabawach przygotowanych przez swoje panie m.in. zabawa w głuchy telefon z hasłem 'Kocham Cię', zabawa 'Serce goni serce', układanie serc od największego do najmniejszego. Wisienki miały również możliwość zatańczyć w parach przy piosence z dawnych lat „Serduszko puka w rytmie cza, cza”. Podsumowaniem tego dnia była praca plastyczna pt. Walentynkowa Sówka i Piesek.
Wisienki poznają monety i banknoty polskie
10 lutego 2022 dzieci z grupy Wisienki uczestniczyły w zajęciach, których celem było wzbogacanie wiadomości na temat polskich pieniędzy, poznanie ich historii i sposobu wytwarzania. Dzieci obejrzały filmu edukacyjnego Jak powstają monety? W czasie burzy mózgów wyłoniliśmy pomysły dotyczące potrzeby oszczędzania pieniędzy i poznaliśmy sposoby ich przechowywania. Przedszkolaki zapoznały się również z instytucjami użyteczności publicznej - bankiem i mennicą. Swoją wiedzę dzieci utrwaliły w formie zabawy w sklep. Podsumowaniem zajęć było wykonanie karty pracy, polegającej na ułożeniu banknotów od największego nominału do najmniejszego.
Wisienki wyróżnione w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym
17.01.2022 r. odbyło się ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego w ramach Programu Edukacyjnego "Szkolne Przygody Gangu Swojaków" organizowanego przez Jeronimo Martins Polska S.A. Dzieci z grupy Wisienki brały czynny udział w projekcie wykonując aranżację piosenki "Magiczna przyroda swojaków". Kreatywne i artystyczne wykonanie utworu spodobało się Jury. Otrzymaliśmy wyróżnienie, dyplomy i prześliczne maskotki. Nagroda jednak to nie wszystko. Dzięki interesującym materiałom edukacyjnym dzieci miały możliwość poznać różne regiony Polski i gatunki zwierząt zagrożonych. Wspólnie z rodziną mogły również spędzić czas na wykonaniu różnych zadań na świeżym powietrzu w kontakcie z naturą. Ta wiedza na pewno pozostanie w pamięci przedszkolaków. GRATULUJEMY WSZYSTKIM DZIECIOM I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!
Dzieci ze szkoły czytają bajkę przedszkolakom z grupy Wisienki
Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 kolejny raz zaprosiły naszą grupę „Wisienki” do zapoznania się z niesamowitymi przygodami dziesięciu skarpetek. Tym razem przedszkolaki wysłuchały opowiadania "Opowieść o skarpetce, która uratowała mysie sieroty" autorstwa Justyny Bednarek. Wysłuchany tekst bardzo podobał się młodszym dzieciom. Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały i słuchały on-line przygód o skarpetce, która angażuje się w pomoc mysiej rodzinie i ratuje przed polującym na nią jastrzębiem. Następnie pani Anna Jasińska - wychowawczyni klasy 3 b przedstawiła dzieci, które pięknie czytały. Przedszkolaki dowiedziały się również, że są to absolwenci naszego przedszkola. Dziękujemy uczniom klasy III i pani za przygotowanie czytania i wystąpienie dla młodszych kolegów i koleżanek.
Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej w wykonaniu Wisienek
Miniony tydzień w grupie Wisienek poświęcony był tematyce prozdrowotnej. Dzieci odnalazły odpowiedź na pytanie tygodnia: Jak dbać o zdrowie? Z tej okazji przedszkolaki poznawały i omawiały zasady zdrowego stylu życia, dowiedziały się co robić, aby być zdrowym, zrozumiały powiedzenie 'W zdrowym ciele zdrowy duch'. Podczas zajęć korzystały z planszy edukacyjnej przedstawiającej Piramidę Żywieniową. Na jej podstawie dzieci dowiedziały się, jak ważne są tryb życia i zbilansowana dieta. Zrozumiały, że dostarczanie produktów z wszystkich pięter gwarantuje zdrowie i odporność na choroby. Podsumowaniem tygodnia było wykonanie zbiorowej pracy plastycznej "Piramida Żywieniowa", polegającej na wyszukiwaniu w gazetach, wycinaniu i przyklejaniu odpowiednich produktów spożywczych. Zadanie zostało wykonane rewelacyjnie.
Tematy tygodniowe - luty
- Dbamy o swoje zdrowie .
- W świecie sztuki.
- Mamy różne domy.
- Kim będę, gdy dorosnę?
Zamierzenia na miesiąc luty
- Wzbogacenie wiedzy o różnych zawodach: sportowiec, lekarz, malarz, piekarz, sprzedawca, kierowca. Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat. Budowanie zdań poprawnych pod względem gramatycznym. Wzbogacenie słownictwa.
- Przygotowanie do nauki czytania i pisania – wprowadzenie liter drukowanych i pisanych: S, s, C, c, n, N, J, j. Rozwijanie umiejętności czytania prostych wyrazów i zdań z poznanymi literami. Doskonalenie umiejętności dokonywania analizy sylabowej. Usprawnianie percepcji słuchowo – wzrokowej. Rozwijanie sprawności grafomotorycznej; pisanie po śladzie, kreślenie wzorów literopodobnych według wzoru i własnego pomysłu.
- Rozwijanie sprawności fizycznej poprzez zabawy ruchowe i ćwiczenia wzmacniające mięśnie tułowia i kształtujące postawę ciała: rzuty przyborem do celu, ćwiczenia równoważne, pokonywanie toru przeszkód, ćwiczenia koncentracji uwagi, szybkości i zwinności.
- Rozwijanie inteligencji matematycznej – doskonalenie umiejętności liczenia elementów zbioru; dodawania i odejmowania na konkretach. Klasyfikowanie przedmiotów według określonych cech. Kształtowanie pojęcia liczby siedem, osiem w aspekcie głównym i porządkowym; poznanie cyfry 7, 8. Rozwijanie umiejętności rozróżniania kierunków prawej i lewej strony. Doskonalenie orientacji przestrzennej na kartce. Utrwalenie figur geometrycznych.
- Poszerzenie doświadczeń plastycznych poprzez poznawanie nowych technik plastycznych. Doskonalenie sprawności manualnej poprzez lepienie, wycinanie, klejenie, wydzieranie, kalkowanie, odwzorowywanie, malowanie.
- Rozwijanie umiejętności muzyczno – rytmicznych: kształcenie słuchu muzycznego i poczucia rytmu. Nauka piosenki pt.: „Przyszła zima”; rozwijanie umiejętności wokalnych. Doskonalenie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych.
- Doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji. Stosowanie zwrotów grzecznościowych; dzień dobry, do widzenia podczas powitania i pożegnania oraz wspólnych zabaw – proszę, przepraszam, dziękuję. Budowanie dobrych relacji rówieśniczych.
Wiersz na miesiąc luty
"Kto to?"
H. Ożogowska
Na podwórku już od rana,
dziwny gość zawitał.
Nie rusza się, nic nie mówi,
o nic nie pyta.
Twarz okrągła, nos – kartofel,
oczy – dwa węgielki,
szyi nie ma,
nóg nie widać,
a jak beczka wielki.
Koszyk stary jak kapelusz
ma na czubku głowy.
Któż to taki? Czy już wiecie?
To bałwan śniegowy.
Piosenka na miesiąc luty
"Przyszła zima"
sł. M. Mazan, muz. P. Pękalski, A. Środa-Pękalska
1. Idą długie noce, krótkie dni.
W lesie pod pierzynką misio śpi.
Z drzewa spadł ostatni suchy liść.
Przyszła zima, bo musiała przyjść.
Ref. Śnieg zasypał wszystkie dróżki –
zima, zima, zima!
Przyleciały jemiołuszki-
zima, zima, zima!
Trzeba sypać im okruszki-
zima, zima, zima!
Marzną nóżki i paluszki-
zima, zima, zima!
2.My się nie martwimy – nie, nie, nie!
Bo już czas na łyżwach ślizgać się,
I na sankach zjeżdżać raz po raz.
I tak śpiewać cały czas.
Ref.: Śnieg zasypał wszystkie dróżki ….