Grupa III - Jagódki

Luty 2022

Eksperymenty z kolorami' w grupie "Jagódek"

W ramach tematyki „Świat wyobraźni” dzieci z grupy „Jagódki” wykonywały doświadczenia z farbą. W kubeczkach mieszały wodę z różnymi kolorami farb, następnie obserwowały , co stanie się po połączeniu malej ilości wody i farby. Stwierdziły, że w wyniku doświadczenia woda zabarwia się na taki kolor, jakim kolorem była zabarwiona. W dalszej części zajęć nauczycielka opowiadała dzieciom o istnieniu kolorów podstawowych i pochodnych, wyjaśniała zasady mieszania barw. Poprzez mieszanie barw podstawowych przedszkolaki tworzyły nowe barwy pochodne. W wyniku badań doskonalono u dzieci umiejętności obserwowania i wyciągania wniosków z przeprowadzonych eksperymentów. Podczas wykonywania prac na twarzach dzieci pojawiał się uśmiech i zaciekawienie. Poprzez aktywność w pracach plastycznych przeniosły się w świat abstrakcyjnej zabawy, która rozwijała wrażliwość artystyczną, a także praktyczne umiejętności manualne.

Galeria - Eksperymenty z kolorami' w grupie Jagódek

ZAMIERZENIA OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE
NA LUTY
Oddział III - 'JAGÓDKI'

TEMATYKA TYGODNIA:

1. Dbamy o swoje zdrowie.
  2. Malujemy kolorowy świat.
  3. Mamy różne domy.
  4. Kim będę, gdy dorosnę?

CELE GŁÓWNE:

1. Zapoznanie graficznym zapisem głoski s, n, c, j – literą S, N, C, J. Ćwiczenia analizy słuchowej i wzrokowej.
  2. Kształtowanie zainteresowania czytaniem, wspieranie podejmowania prób czytania.
  3. Kształtowanie rozumienia liter jako nośników informacji. Doskonalenie sprawności ruchowej.
  4. Rozumienie konieczności mycia rąk w różnych sytuacjach dnia.
  5. Kształtowanie podstawowych nawyków higienicznych.
  6. Wdrażanie do systematycznego mycia zębów.
  7. Wyrabianie nawyków prozdrowotnych. Wdrażanie do dbałości o zdrowie i odpowiedzialności za nie.
  8. Klasyfikowanie przedmiotów według jednej cechy.
  9. Rozwijanie umiejętności opowiadania na podstawie obrazków.
  10. Kształtowanie umiejętności liczenia w zakresie 8.
  11. Kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć i emocji.
  12. Rozwijanie zainteresowań plastycznych, technicznych poprzez prace z wykorzystaniem różnorodnych materiałów.
  13. Rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi.
  14. Zapoznanie z graficznym zapisem liczby 7,8 i kardynalnym aspektem liczby 7,8.
  15. Zapoznanie z podstawowymi kolorami. Wyrobienie umiejętności tworzenia barw pochodnych poprzez mieszanie barw podstawowych. Stwarzanie możliwości do swobodnego eksperymentowania.
  16. Utrwalenie wiadomości na temat zwierząt żyjących w lesie. Uświadomienie zasad zachowania się w lesie.
  17. Stworzenie warunków umożliwiających obserwacje przyrodnicze oraz wyciąganie wniosków.
  18. Przestrzeganie zasad bezpiecznego poruszania się po ulicy.
  19. Rozwijanie umiejętności mierzenia odległości.
  20. Wzbogacenie słownictwa dzieci o wyrazy związane z nazwami zawodów. Zainteresowanie pracą zawodową rodziców.
  21. Rozwijanie zainteresowań dzieci na temat prehistorii.

Piosenka na miesiąc Luty

"Ulubiony zawód"
muz. Ewa Jakubowska, sł. Magdalena Szyszko-Kondej, Ewa Jakubowska

1. Ja chcę leczyć ludzi,
będę więc lekarką.
A ja lubię śpiewać,
chcę być piosenkarką.
Od tygodnia myślę – kucharz zawód fajny.
Wolę kominiarza, strój ma cały czarny.

Ref. Fryzjer, żołnierz czy poeta,
wciąż się głowię i nic nie jem.
Co mam wybrać? Kto mi powie?
Wiem! Wiem! Wiem! Zostaniesz czarodziejem! (bis)

2. Żeby upiec bułki,
trzeba być piekarzem.
Ten, kto leczy koty,
jest weterynarzem.
Ja modelką będę, bo uwielbiam modę.
Coś ty, bądź strażakiem, lej na pożar wodę.
Ref. Sekretarka czy aktorka,
szepnij, proszę, mi na uszko.
Co mam wybrać? Kto mi powie?
Wiem! Wiem! Wiem! Zostaniesz z bajki wróżką! (bis)

Wiersz do słuchania na miesiąc Luty

"Myj zęby"
Bożena Forma

Dbam o siebie, ręce myję
zęby, buzię oraz szyję
kąpię w wannie po dniu całym
by zarazki pospadały

I odżywiam się też zdrowo!
Zdrowo znaczy kolorowo
Przy jedzeniu nie grymaszę
Jem warzywa oraz kaszę.

Na spacery, co dzień chodzę
Przy pogodzie, niepogodzie
Nie przegrzewam się , nie ziębię
Mam ubranie odpowiednie

Gimnastyka to podstawa
Więc z ochotą ją uprawiam
Na rowerze jeżdżę sobie
Albo tańczę – sport to zdrowie!

1. Styczeń 2022
  2. Grudzień 2021